ML AGES Nedir?


RFID (Radio Frequency Id Technology) radyo frekans tanımlama teknolojisi demektir. AGES (All Gained Electronic Equipped System); akıllı, güvenli, elektronik etiketleme sisteminin kısaltılmışıdır.MLAGES program Modülü RFID teknolojisini kullanarak, elektronik chiplerle etiketlenmiş altın ve pırlanta ürünlerini el değmeden, hızlı ve güvenli bir şekilde kontrol etmeye ve saymaya yarayan program ve sistemin adıdır. Aynı zamanda toplu sipariş ve çıkışları çok kısa zamanda ve güvenli olarak yapılabilir.Nelerden oluşur?


MLAGES program modülü MLDIAMOND ve MLGOLD Erp programlarına ek olarak çalışır. Bu program modülünün çalışması için özel RFID donanımları gerekir. MLAGES sistemi, chiplerden gelen sinyalleri toplu olarak okumaya ve M&L Programı ile entegre çalışmaya dayanır.

Rfid donanımları ise, Rfid POS anten ve okuyucusu(ürünü etiketleyip programa tanıtmak için), toplu Rfid okuyucu ve anten ünitesi (ürünlerin toplu sayımı ve okunması için) ve RFID elektronik chipli etiketlerden (yeniden kullanılabilir güvenlik ipli ürün chip etiketi) oluşur. Bu sistem ayrıca MLAGES Rfid otomasyonunda anlatılmıştır.

Rfid elektronik chipli etiketler de 2 çeşit olup HF (High Frequency 13.56 Khz) yüksek frekans; UHF (ultra HF) ultra yüksek frekans olarak adlandırılır.
Bu chipler ve chipleri okuyan donanımlar özel olarak tarafımızdan temin edilmektedir.

Kısacası M&L yazılım ekibi kuyumculukta devrim niteliğinde olan kuyumculuk mağazasını 15 dakika gibi çok kısa sürede sayıp kontrol etme aksiyonunu, MLAGESKuyumcu RFID sistemi ile Türkiye’de İlk defa gerçekleştirmiştir.